Najpovoljnija fitness aplikacija 2026: najviše za dolar

Koja fitness aplikacija daje najviše za tvoj novac? Ocijenili smo 10 aplikacija i 2 para aplikacija na sedam kriterija sa stranica proizvođača, provjereno u oktobru 2026, i uporedili ocjene s godišnjim troškom treninga, ishrane i AI-a. Besplatne planove poredimo zasebno.

Trainera Team
17. oktobar 2026.
9 min čitanja
Najpovoljnija fitness aplikacija 2026: najviše za dolar
najpovoljnija fitness aplikacijajeftina fitness aplikacijasve u jednom fitness aplikacijapoređenje fitness aplikacijacijene AI fitness aplikacija

Dobij svoj besplatni AI plan treninga i ishrane za 60 sekundi

Koja fitness aplikacija daje najviše funkcija za najnižu cijenu?

Ako želiš trening, praćenje ishrane i AI u jednoj aplikaciji, Trainera Premium je dobila najviše bodova po našoj objavljenoj metodi vrednovanja (88 od 100), uz cijenu od $6.99 mjesečno, odnosno $83.88 godišnje u SAD-u. Od aplikacija koje smo provjerili, Trainera je ujedno najjeftinija pojedinačna aplikacija koja pokriva sve troje. Kombinacija dvije aplikacije, recimo Alpha Progression i Cronometer Gold, dobila je 80 bodova za $139.98 godišnje i ide dublje u trening i podatke o hrani. Ako ti treba samo brojač kalorija, Cronometer Gold ($59.99 godišnje) daje najviše bodova po dolaru.

Jedna stvar odmah na početku: mi pravimo Traineru. Zato je metoda objavljena u cijelosti, a svaka ocjena se oslanja na stranicu koju možeš sam provjeriti. Ako te zanima zašto jedan alat umjesto četiri, pročitaj tekst o najboljoj sve-u-jednom fitness aplikaciji. Ako ti treba samo spisak cijena, otvori naš indeks cijena AI fitness aplikacija za 2026.

Kako smo ocjenjivali vrijednost: naša metoda, ne industrijski standard

Svaka aplikacija dobija od 0 do 5 bodova na sedam kriterija, a bodovi se ponderišu u ukupnu ocjenu od 100.

Težine kriterija smo odredili mi. Industrijski standard za ovo ne postoji, a nismo laboratorijski testirali svaku aplikaciju: ocjene dolaze isključivo iz onoga što proizvođači navode na svojim web stranicama, u centrima za pomoć i na listama u Apple App Storeu, provjereno u oktobru 2026, plus naše vlastite činjenice o proizvodu za Traineru. Svaka aplikacija je ocijenjena na najjeftinijem plaćenom planu koji otključava funkcije koje brojimo, po američkoj godišnjoj cijeni. Gdje službene stranice pokazuju više od jedne cijene, u napomenama niže piše koju smo uzeli.

KriterijTežina5 bodova znači0 bodova znači
Trening i napredak20%Planovi napravljeni za tebe koji se prilagođavaju tvojim upisanim rezultatima (4: planovi napravljeni za tebe plus dnevnik treninga; 3: programi ili časovi izabrani za tebe, ili potpun dnevnik treninga; 1: vježbanje se upisuje samo zbog kalorija)Nema zabilježenih funkcija za trening
Ishrana i kalorije20%Brojač kalorija i makroa s velikom ili provjerenom bazom namirnica, skeniranjem barkoda i upisom preko fotografije (4: brojač plus AI planovi ishrane, bez objavljene tvrdnje o bazi; 3: planovi ishrane i recepti; 2: samo ciljevi ishrane)Nema funkcija za ishranu
AI funkcije15%AI alati i za trening i za ishranu (4: više alata u jednoj oblasti; 3: jedan alat ili generator planova; 1: personalizacija koju proizvođač ne naziva AI)Nema AI ni algoritamskog planiranja
Integracije sa zdravljem10%Po jedan bod za: aplikaciju za Apple Watch, Apple Health, Health Connect ili Wear OS, do dva imenovana nosiva uređajaNišta nije zabilježeno
Cijena i ograničenja20%Ispod $75 godišnje (4 = $75-$99.99, 3 = $100-$149.99, 2 = $150-$249.99); plus pola boda za besplatnu verziju, minus pola za mjesečna ili dnevna ograničenjaNe ocjenjuje se: cijena nije objavljena
UX i pouzdanost10%Po jedan bod za iOS, Android, web aplikaciju i aplikaciju za sat, plus jedan ako se službene stranice slažu oko cijene i funkcija-
Podrška i jezici5%21 ili više jezika aplikacije (4 = 13-20, 3 = 6-12, 2 = 2-5)1 bod = samo engleski

Ne možemo izmjeriti koliko je aplikacija ugodna za korištenje, pa "UX i pouzdanost" koristi stvari koje se mogu provjeriti: gdje aplikacija radi i da li se službene stranice proizvođača međusobno slažu. Kod para aplikacija uzimamo bolju ocjenu od dvije za trening, ishranu i integracije, dajemo 5 za AI kada obje aplikacije imaju AI ili algoritamske alate, uzimamo nižu od dvije za UX i jezike (živiš s obje) i ocjenjujemo cijenu po zajedničkom računu. Apple Fitness+ treninzi su na engleskom, s titlovima na šest jezika, što računamo kao 2.

Ocjene vrijednosti: 10 aplikacija i 2 para aplikacija

Aplikacije koje pokrivaju i trening i ishranu idu na vrh, jer upravo to pitanje traži.

Aplikacija (ocijenjeni plan)TreningIshranaAIZdravljeCijenaUXJeziciOcjena /100
Trainera Premium445545588
Alpha Progression Pro + Cronometer Gold55523,53180
Fitbod + MacroFactor555323277
MyFitnessPal Premium15414,54468
Cronometer Gold054155165
Lose It! Premium05424,54365
MacroFactor054154264
Fitbod504343262
Alpha Progression Pro50324,53461
Caliber Plus321053150
Centr331133148
Apple Fitness+301143241
  • Fitbod dobija 5 za trening jer njegova stranica u App Storeu opisuje "Adaptive AI" koji uči iz tvojih izmjena. Praćenja ishrane nema, a njegov FAQ navodi $15.99 mjesečno ili $95.99 godišnje (provjereno u oktobru 2026). App Store pokazuje i niže stavke od $12.99 i $79.99; ocijenili smo cijenu s web stranice, a $79.99 bi dalo istu ocjenu za cijenu.
  • Alpha Progression Pro "builds your plan and recommends weight and reps for every set", odnosno sam pravi plan i preporučuje kilažu i broj ponavljanja za svaku seriju, za $79.99 godišnje, prema alphaprogression.com. Proizvođač to ne naziva AI, pa dobija 3 za AI.
  • MacroFactor navodi više od 1,36 miliona provjerenih unosa namirnica, upis preko fotografije i funkciju coach koja ti svake sedmice prilagođava makroe, za $71.99 godišnje i bez besplatne verzije, prema macrofactor.com.
  • Cronometer Gold košta $59.99 godišnje na cronometer.com, s upisom preko fotografije, glasovnim upisom i Crono Coachom.
  • MyFitnessPal gubi bod za UX jer se njegove službene cijene ne slažu: Premium stranica otvorena izvan SAD-a pokazuje $49.99 godišnje, dok američki App Store navodi godišnje stavke i od $49.99 i od $79.99. Cijenu smo ocijenili po višoj, $79.99, jer nismo mogli potvrditi koju vidi kupac u SAD-u. Više o tome piše u našem vodiču o cijeni MyFitnessPal Premiuma.
  • Trainera dobija 4, a ne 5, za trening i ishranu. Za njene AI planove treninga nije dokumentovano da se prilagođavaju tvojim upisanim serijama onako kako to rade Fitbod ili Alpha Progression, a pretraga namirnica koristi Open Food Facts i USDA FoodData Central bez objavljene veličine baze ili tvrdnje da su unosi provjereni. Gubi i pola boda za cijenu zbog mjesečnih ograničenja AI planova i dnevnog ograničenja skeniranja fotografija.

Kada trening nosi 40%, a ishrana 10%, ili obrnuto, prva tri mjesta u našim testovima ostaju ista. Redoslijed iza njih se pomjera: Fitbod i Alpha Progression se penju kada trening vrijedi više, a brojači kalorija još više odmiču aplikacijama samo za trening kada više vrijedi ishrana.

Koliko godišnje košta trening, ishrana i AI

Jedna aplikacija koja pokriva obje strane košta 40% do 50% manje godišnje od dva para specijalizovanih aplikacija koje smo ocijenili. Zauzvrat se odričeš dijela dubine.

KombinacijaGodišnje (SAD)OcjenaBodova na $100Dobro je znati
Cronometer Gold$59.9965108Samo ishrana, bez treninga
Trainera Premium$83.88 (12 x $6.99)88105Samo mjesečna naplata; AI planovi ograničeni po mjesecu
MacroFactor$71.996489Bez besplatne verzije, samo ishrana
MyFitnessPal Premium$49.99-$79.996885 (uz $79.99)Provjeri cijenu u svojoj trgovini aplikacija
Lose It! Premium$79.996581Nema mjesečnog plana, prema njihovom centru za pomoć
Alpha Progression Pro$79.996176Samo trening
Caliber Plus$725069Ciljevi ishrane, bez AI programiranja
Fitbod$95.996265Samo trening; u App Storeu se pojavljuje i stavka od $79.99
Alpha Progression Pro + Cronometer Gold$139.988057Dvije aplikacije, dvije prijave
Apple Fitness+$79.994151Časovi, bez ishrane, treba ti iPhone ili Apple Watch
Fitbod + MacroFactor$167.987746Najjači par specijalista, najveći račun
Centr$119.994840Stavka "12 Months" u App Storeu (pojavljuje se i stavka od $152.99); cijena na webu nije čitljiva

Cijene su sa stranica proizvođača povezanih iznad, a za Fitness+ sa apple.com, provjereno u oktobru 2026. Cijene u App Storeu se pri plaćanju mogu razlikovati.

Bodovi po dolaru su gruba mjera. Cronometer Gold je tu na prvom mjestu, ali nijedan njegov bod nije za trening. Među kombinacijama koje pokrivaju i trening i ishranu, Trainera Premium ima najviše bodova po dolaru, a Trainera Pro ($71.88 godišnje, ovdje nije ocijenjen) je još jeftiniji ako možeš bez skeniranja hrane fotografijom, AI Nutrition Chata, AI treninga i viših mjesečnih ograničenja za AI planove.

Uz mjesečnu naplatu, Fitbod plus MacroFactor izlazi $27.98 mjesečno ($335.76 godišnje), a Alpha Progression plus Cronometer Gold $23.98 ($287.76). Trainera planovi za klijente plaćaju se samo mjesečno, pa je $83.88 puni godišnji trošak Premiuma.

Besplatni planovi, upoređeni zasebno

Besplatni planovi ostaju izvan računice bodova po dolaru, jer dijeljenje ocjene s $0 ne govori ništa.

U praksi je većina AI funkcija iza plaćanja.

AplikacijaŠta ostaje besplatnoAI u besplatnom planu
Trainera FreeEvidencija treninga, dnevnik ishrane, 50 vježbi, osnovna analitika, bez kartice1 AI plan treninga i 1 AI plan ishrane mjesečno; bez TRAI-a
Alpha ProgressionNeograničena evidencija, tvoji vlastiti planovi, svih 795 videa vježbi, bez reklamaNe, generator planova je u Pro verziji
CaliberNeograničeni treninzi, 800+ vježbiBez AI programiranja
CronometerUpis hrane, skener barkoda, 95 nutrijenataNe, upis preko fotografije je u Gold verziji
MyFitnessPalUpis hrane i vježbanja, ciljevi makroa; skeniranje barkoda je od 1. oktobra 2022. samo u PremiumuNe, Meal Scan i glasovni upis su u Premiumu
Lose It!Budžet kalorija, baza namirnica; službene stranice se ne slažu oko skeniranja barkodaNe, Snap It je u Premiumu

Najjeftinija kombinacija koja radi košta $0: Alpha Progression besplatno za trening i Cronometer besplatno za hranu, bez ikakvog AI planiranja. Za više opcija pogledaj šta je zaista besplatno u aplikacijama za vježbanje.

Kada je druga aplikacija bolja kupovina

Jedan kriterij koji ti je bitan može značiti više od ukupne ocjene.

  • Želiš najdetaljnije podatke o hrani. MacroFactor (1,36 miliona provjerenih unosa), Cronometer (95 nutrijenata, više od milion laboratorijski analiziranih ili provjerenih namirnica) i MyFitnessPal (više od 20,5 miliona namirnica) o svojim bazama namirnica objavljuju više nego mi. Naše poređenje aplikacija za praćenje makroa ide u detalje.
  • Želiš AI za trening koji se prilagođava seriju po seriju. Fitbod i Alpha Progression tu idu dalje od AI planova koje tražiš iz mjesečne kvote.
  • Takmičiš se u powerliftingu. JuggernautAI ($34.99 mjesečno ili $349.99 godišnje na juggernautai.app) napravljen je samo za powerlifting i powerbuilding.

Ako imaš neko zdravstveno stanje, trudnoću ili historiju poremećaja ishrane, razgovaraj s ljekarom prije nego što počneš pratiti cilj kalorija iz bilo koje aplikacije.

Aplikacije koje smo izostavili i zašto

Ocijenili smo samo aplikacije čiju cijenu i funkcije smo mogli potvrditi na službenim stranicama.

  • Freeletics, Zing i Cal AI: njihove liste u App Storeu pokazuju mnogo cijena bez perioda naplate, a na njihovim web stranicama nismo mogli pročitati cijenu plana, pa bi ocjena za cijenu bila nagađanje.
  • Future: $199 mjesečno za ličnog trenera, stvarnu osobu koja radi samo s tobom, i to samo u SAD-u. To je drugačiji proizvod.
  • Noom: program za mršavljenje po cijeni od $209 godišnje na godišnjem planu, bez besplatnog plana. Više pripada pitanju o brojačima kalorija.
  • Ladder: $179.99 godišnje za timske programe koje sastavljaju treneri, a Android aplikaciju nismo pronašli.

Gdje se uklapa Trainera

Trainera je opcija za nekoga ko želi AI planove treninga, AI planove ishrane i dnevnik ishrane u jednoj aplikaciji, bez plaćanja dvije.

Free ostaje besplatan i bez kartice: evidencija treninga, dnevnik ishrane, 50 vježbi, osnovna analitika, 1 AI plan treninga i 1 AI plan ishrane mjesečno. Pro ($5.99 mjesečno u SAD-u) dodaje neograničen broj vježbi, punu analitiku, 5 AI planova treninga i 5 AI planova ishrane mjesečno, sedmičnu AI listu za kupovinu, TRAI sa 40 upita mjesečno i preuzimanje sadržaja za rad bez interneta. Premium ($6.99) dodaje AI skeniranje hrane fotografijom (do 20 dnevno), AI Nutrition Chat, 10 AI planova treninga, 10 AI planova ishrane i 10 AI treninga mjesečno, te TRAI sa 90 upita mjesečno. Aplikacija radi na webu, iOS-u i Androidu, na 26 jezika među kojima je i bosanski, s više od 1.800 vježbi, više od 1.100 recepata, aplikacijom za Apple Watch i sinhronizacijom s Apple Health, Health Connect, Fitbit i Polar.

Ograničenja su stvarna. Skeniranje fotografijom je AI procjena namirnica, grama, kalorija i makroa koju ispraviš prije upisa, a ne zamjena za vaganje hrane. Popusta za godišnje plaćanje nema. TRAI, asistent u aplikaciji, odgovara na pitanja o treningu i ishrani, ali nije medicinska usluga. Ako tvoj trener ili teretana vodi tvoj trening kroz Traineru, koristiš je besplatno. Cijene se razlikuju po državama, a za svoju zemlju ih vidiš na stranici s cijenama.

Tvoja najisplativija kombinacija u četiri pitanja

  1. Da li ti trebaju i trening i ishrana? Ako ne, uzmi specijalistu: Cronometer Gold ili MacroFactor za hranu, Alpha Progression ili Fitbod za dizanje tegova.
  2. Da li je tvoj budžet $0? Alpha Progression besplatno plus Cronometer besplatno, ili Trainera Free ako želiš po jedan AI plan od svake vrste mjesečno.
  3. Ispod $100 godišnje za oboje? Trainera Pro ($71.88) ili Premium ($83.88) ako želiš skeniranje fotografijom.
  4. Da li ti dubina vrijedi otprilike dvostruke cijene? Alpha Progression Pro plus Cronometer Gold ($139.98) ili Fitbod plus MacroFactor ($167.98).

Želiš trening, ishranu i AI u jednoj aplikaciji od $0? Pogledaj šta Trainera daje klijentima ili napravi besplatan nalog.

Često postavljana pitanja

Koja fitness aplikacija daje najviše funkcija za najnižu cijenu?

Za trening, praćenje ishrane i AI u jednoj aplikaciji, Trainera Premium je po našoj objavljenoj metodi dobila najviše bodova (88 od 100), za $6.99 mjesečno, odnosno $83.88 godišnje u SAD-u. Ako ti treba samo brojač kalorija, Cronometer Gold za $59.99 godišnje daje najviše bodova po dolaru, provjereno u oktobru 2026. Traineru pravimo mi, zato je cijela metoda ocjenjivanja na stranici.

Koja je najbolja povoljna sve-u-jednom fitness aplikacija?

Sve-u-jednom aplikacija treba da pokrije planove treninga, praćenje ishrane i AI pomoć. Od aplikacija koje smo provjerili, Trainera je najjeftinija koja radi sve troje: Free za $0, Pro za $5.99 i Premium za $6.99 mjesečno u SAD-u. Specijalizovane aplikacije idu dublje u baze namirnica i prilagodljive treninge, ali zajedno koštaju više.

Da li je jeftinije koristiti jednu fitness aplikaciju ili dvije?

Obično jednu. Dvije specijalizovane aplikacije uz godišnju naplatu koštaju od $139.98 (Alpha Progression Pro plus Cronometer Gold) do $167.98 (Fitbod plus MacroFactor) godišnje u SAD-u, provjereno u oktobru 2026. Uz mjesečnu naplatu isti parovi izlaze oko $288 do $336 godišnje. Jedna aplikacija koja pokriva obje strane košta manje, uz nešto manje dubine.

Koja je najbolja besplatna aplikacija za trening i ishranu?

Za $0, Alpha Progression besplatno (evidencija treninga, vlastiti planovi, 795 videa vježbi) plus Cronometer besplatno (upis hrane, skener barkoda, 95 nutrijenata) pokrivaju obje strane, ali bez AI-a. Trainera Free u jednoj aplikaciji daje evidenciju treninga, dnevnik ishrane te 1 AI plan treninga i 1 AI plan ishrane mjesečno, bez kartice.

Da li su ocjene vrijednosti fitness aplikacija objektivne?

Nijedna ovakva ocjena nije potpuno objektivna. Težine kriterija smo izabrali mi, to nije industrijski standard, i nismo laboratorijski testirali svaku aplikaciju. Koristili smo samo stranice proizvođača i liste u App Storeu, objavili smo kriterije, a težine možeš promijeniti prema onome što je tebi važno.

Primijeni ovo u praksi uz Traineru

Dobij svoj besplatni AI plan treninga i ishrane za 60 sekundi

1800+ vježbi, pametni satovi i praćenje napretka, besplatno i bez kartice. AI skeniranje hrane dolazi uz Premium. Treniraj sam ili uz certificiranog trenera.

Podijeli ovaj članak