Prisindeks for fitnesssoftware 2026: 30 platforme

En opslagstabel med 2026-priser for 15 coachingværktøjer og 15 platforme til fitnesscentre plus Trainera, hentet fra leverandørernes egne prissider den 25. september 2026, med regneeksempler ved 10, 30 og 75 klienter og for et fitnesscenter med 150 medlemmer.

Trainera Team
17. oktober 2026
10 min. læsetid
Prisindeks for fitnesssoftware 2026: 30 platforme
software til personlige træneresoftware til fitnesscentrepriser på fitnesssoftwarepris på software til personlige trænereTrainerize vs TrueCoach priswhite label app

Hvad koster fitnesssoftware i 2026?

Coachingsoftware til personlige trænere starter ved $0 på gratis planer og koster typisk $20 til $200 om måneden for 10 til 75 klienter, alt efter om der betales pr. klient, pr. klientinterval eller et fast beløb. Betalte planer til fitnesscentre og studier starter mellem EUR 59 og $199 om måneden, hvor priserne er offentlige, mens fire af de femten platforme til fitnesscentre kun giver pris efter aftale. Indekset viser 30 platforme plus Trainera med priser fra leverandørernes egne prissider den 25. september 2026.

Trainera udgiver siden og er selv på listen. Vi bruger samme regler for alle og siger det, når et andet produkt passer bedre.

Sådan læser du tabellerne

Læs prismodellen før prisen: de samme $50 betyder vidt forskellige ting ved pris pr. klient, fast pris og pris pr. medlem.

  • Pris pr. klient: månedsprisen stiger med antallet af klienter, pr. ekstra klient eller i intervaller (for eksempel 1-10, 11-25).
  • Fast pris: ét månedligt beløb pr. plan med et klientloft eller ubegrænset antal klienter. Prisen ændrer sig kun, når du skifter plan.
  • Pris pr. medlem: fitnesscentrenes udgave af pris pr. klient, som regel opgjort som aktive medlemmer pr. lokation.
  • Pris efter aftale: ingen offentlig pris, kun et tilbud efter et salgsmøde. Vi gætter aldrig på et beløb.
  • White label: en app med dit brand, enten dit logo i leverandørens fælles app eller en separat app med dit eget navn i App Store og Google Play. Spørg, hvilken af de to du får.

Alle priser er pr. måned, med prisen ved årlig betaling i parentes, hvor den vises. Priserne står i leverandørens valuta, fordi flere (også Trainera) sætter priser pr. land, og "fra" betyder, at kun en startpris er offentlig.

Priser på coachingsoftware: 15 platforme plus Trainera

De fleste coachingværktøjer offentliggør deres priser; den store forskel går mellem pris pr. klient og faste planer. Laveste pris er den gratis eller billigste plan, højeste pris det højeste offentlige beløb.

PlatformPrismodelLaveste prisHøjeste offentlige prisApp med dit brandGratis plan / prøveperiode
TraineraFaste planer efter klientloft, aldrig pr. klientFree (3 klienter); Starter $19,99Business $99 (75 klienter); Enterprise på forespørgselEgne farver fra Pro, eget logo fra Business; egen app i App Store og Google Play på EnterpriseGratis plan, intet kort
TrainerizeGratis niveau + niveauer efter klientpladserGratis (1 klient); Grow $10 ($9 årligt)Studio Plus $275 ($248 årligt)Pro: $169 én gang; inkluderet i StudioGratis plan; 30 dage
TrueCoachFaste niveauer efter loft over aktive klienter$29,98 ($26,34 årligt), 5 klienter$164,98 ($136,99 årligt), 50 klienterInkluderet på Standard og Pro14 dage
EverfitGratis niveau + niveauer pr. klientGratis (5 klienter); Pro $19 ($16 årligt)Studio 500 klienter $430; Enterprise på forespørgselLogo og farver på Pro/Studio; egen app på EnterpriseGratis plan; prøveperiode
My PT HubFaste planer, ubegrænset antal klienter fra PremiumEUR 25 (EU-region)EUR 215 (Ultimate)EUR 95 én gang; egen app i butikkerne EUR 145/måned30 dage
PT DistinctionFast plan + gebyr pr. ekstra klient$19,90 (3 klienter)$89,90 (50 klienter) + $1,60 pr. ekstra klientInkluderet på Pro og Master1 måned
KahunasFaste planer efter klientloft$35 (25 klienter)$99 (ubegrænset antal klienter)Inkluderet på Ultimate14 dage
Hevy CoachÉn plan, prissat efter klientinterval$25 (1-10 klienter)$700 (501-1.000 klienter)Tilbydes ikke30 dage
CoachRxNiveauer pr. klient$29 ($25 årligt), 1-5 klienter$199 (51-150 klienter); Enterprise på forespørgselIkke oplyst14 dage
Exercise.comPå forespørgselPå forespørgselPå forespørgselJa, pris på forespørgselDemo
TrainHeroicNiveauer pr. atlet$9,99 (1 atlet)$399,99 (1.000 atleter)Ikke oplyst14 dage
HarbizNiveauer pr. klient fordelt på 3 planerFra EUR 14 ved årlig betaling (EUR 19 månedligt)My APP fra EUR 149 ved årlig betaling (laveste niveau)My APP-planen eller +EUR 49,99/måned14 dage
FitSWGratis niveau + niveauer pr. klientGratis (3 klienter); $19$339 (Gym, 2.000 klienter)Muligheder for eget brand; pris på app ikke oplystGratis plan
CoachwayGrundpris + gebyr pr. klientEUR 69 (5 klienter), ekskl. momsEUR 69 + EUR 9 pr. ekstra klientInkluderet14 dage
FitBuddGrundpris + gebyr pr. ekstra klient$15 (2 klienter)$149 + $2 pr. klient over 20; Elite efter aftaleSuper Pro $149/måned + $75 i opstart30 dage
Practice BetterGratis niveau + faste planer efter klientloftGratis (3 klienter); $35 ($25 årligt)$155 (Team) + $50 pr. behandlerIkke oplystGratis plan; 14 eller 30 dage

Tjekket 25. september 2026 på leverandørernes prissider.

Noter: Traineras priser er de amerikanske, som også vises i Danmark; andre lande har egne priser på prissiden. My PT Hub skifter valuta efter region. FitSW-priserne er læst ud af sidens scripts. Practice Better er bygget til sundhedspraksis, ikke kun fitness. Trainerize oplyser $135 om måneden ved 50 klienter i sin FAQ.

Priser på software til fitnesscentre og studier: 15 platforme plus Trainera

Her er priserne mindre gennemsigtige: fire af de femten leverandører offentliggør ingen pris, og flere oplyser kun en "fra"-pris pr. lokation. Tilbuddene afhænger som regel af aktive medlemmer, antal lokationer og moduler (app med eget brand, adgangskontrol, markedsføring). Bed om tilbuddet på skrift.

PlatformPrismodelLaveste prisHøjeste offentlige prisApp med dit brandGratis plan / prøveperiode
TraineraFast månedspris, ubegrænset antal medlemmerCore $119Studio $259 (White Label $219)White Label og Studio: fitnesscentrets egen iOS- og Android-app7 dage uden kort; ingen gratis plan
MindbodyPr. lokation; kun en startprisFra EUR 99 (EU-region); GBP 89 (UK)På forespørgselTilvalg, pris på forespørgselDemo
GlofoxPå forespørgselPå forespørgselPå forespørgselIkke offentliggjortIkke oplyst
VirtuagymPå forespørgselPå forespørgselPå forespørgselIkke offentliggjortDemo
PushPressGratis niveau + faste planer; lavere kortgebyr på højere niveauerGratis (4,99 % + $0,30 pr. kortbetaling)Max $229Tilvalg $81-$97/månedGratis plan
Zen PlannerStiger med aktive medlemmerFra $99Fra $348 (Ultimate)Tilvalg $39/månedIkke oplyst
WodifyPr. lokation; kun en startprisFra $199 pr. lokation (midlertidigt tilbud på $99 til 30. sep. 2026)Ikke offentliggjortTilvalg, pris ikke offentliggjortDemo
GymdeskNiveauer efter aktive medlemmer$75 (op til 50 medlemmer)$200 (op til 400 medlemmer); Enterprise på forespørgsel$100/måned30 dage
Perfect GymPr. klub, startpriser + opstartsgebyrFra EUR 179 pr. klubFra EUR 575 pr. klubTilvalg, ingen prisDemo
MagiclineGratis niveau + pakker pr. lokationGratis (under 25 medlemmer); EUR 189EUR 699 (Ultimate)+EUR 349/måned (EUR 299 på Ultimate)Gratis pakke; 30 dages demo
EversportsFaste planer efter antal bookinger pr. månedEUR 59 (EUR 49 årligt)EUR 249 (EUR 229 årligt)Ikke oplystDemo; EUR 99 i opstartsgebyr
TeamupNiveauer efter aktive kunder$119 (op til 100)$379 (501+)$99/månedDemo
bsportNiveauer, pris på forespørgselPå forespørgselPå forespørgselFra Engage-niveauet, pris på forespørgselIngen standard prøveperiode
GymMasterPr. lokation efter medlemsloft$89 (op til 100 medlemmer)$209 (op til 1.300); Enterprise på forespørgsel$150/måned + $450 i opstart60 dages pengene-tilbage-garanti
ClubworxGratis niveau + planer efter aktive medlemmerGratis (20 medlemmer); A$109A$169 (ubegrænset)+A$200/måned (specialdesignet)Gratis plan; prøveperiode
Mariana TekPakker, pris på forespørgselPå forespørgselPå forespørgselInkluderet fra Core, pris på forespørgselDemo

Tjekket 25. september 2026 på leverandørernes prissider.

Noter: Traineras priser er igen de amerikanske; over 2.000 aktive medlemmer eller flere lokationer er Enterprise efter aftale. Mindbody skifter valuta efter region; Perfect Gym skriver ikke betalingsperioden; Magiclines medlemsgrænser pr. pakke kunne ikke bekræftes.

Regneeksempel: pris pr. måned ved 10, 30 og 75 klienter

Ved 10 klienter koster de fleste værktøjer $20 til $80 om måneden; ved 75 klienter går spændet fra EUR 59 til $199, og Coachway med pris pr. klient ender langt over. Tabellen bruger den billigste offentlige plan til hvert antal, før moms, tilvalg og betalingsgebyrer.

Platform10 klienter30 klienter75 klienter
Trainera$19,99 (Starter)$49,99 (Pro)$99 (Business)
TrueCoach$69,98$164,98Efter aftale (over 50)
Everfit (Pro)$29$75$120
My PT Hub (Premium, EU)EUR 59EUR 59EUR 59
PT Distinction$59,90$71,90$129,90
Kahunas$35$69$99
Hevy Coach$25$90$160
CoachRx$79$79$199
TrainHeroic$34,99$59,99$99,99
FitSW$29$49$119
Coachway (ekskl. moms)EUR 114EUR 294EUR 699
FitBudd$47$99$189
Practice Better$35$69$69

Tjekket 25. september 2026 på leverandørernes prissider.

Beregning: PT Distinction bruger Pro ($59,90 med 25 klienter, derefter $2,40 pr. ekstra klient) og Master ($89,90 med 50, derefter $1,60) ved 75. Coachway er EUR 69 for 5 klienter plus EUR 9 pr. ekstra klient. FitBudd er Starter plus $4 pr. klient over 2 ved 10, derefter Pro ($79 med 20) plus $2 pr. ekstra klient. Trainerize og Harbiz mangler, da vores tjek ikke fangede priser ved disse antal.

Betalingsgebyrer, app med eget brand og tilvalg kan vende om på rækkefølgen. Trainera tager et platformsgebyr på coaching, der betales i platformen (8 % på Free og Starter, 5 % på Pro, 3 % på Business, 1 % på Enterprise); kontanter, du selv registrerer, er gebyrfri. Coachway tager 2,4 % pr. transaktion i sine indbyggede betalinger, Kahunas siger, at de ikke tager kommission, og de fleste andre oplyser ingen sats. Læs også om priserne hos Trainerize, TrueCoach, My PT Hub og Hevy Coach.

Regneeksempel: et fitnesscenter med 150 medlemmer på én lokation

For én lokation med 150 aktive medlemmer går de offentlige priser fra $0 plus kortgebyrer (PushPress Free) til $189 (Teamup), og fem leverandører giver kun pris efter tilbud. "Fra" er en startpris, der afhænger af medlemmer eller moduler.

PlatformPris pr. måned ved 150 medlemmerApp med eget brand oveni
Trainera$119 (Core, ubegrænset antal medlemmer)White Label $219 eller Studio $259 i stedet for Core
Gymdesk$150 (101-200 medlemmer)+$100
Teamup$189 (101-200 kunder; EUR 149)+$99
GymMaster$129 (op til 400); $169 med dørkontrol+$150 og $450 i opstart
ClubworxA$149 (op til 250)+A$200 (specialdesignet)
PushPress$0, $159 eller $229 plus faldende kortgebyrer+$81 til $97
Zen PlannerFra $99, stiger med aktive medlemmer+$39
Wodify, Mindbody, Perfect GymKun startpriser (se ovenfor)Tilvalg
Magicline, EversportsAfhænger af medlemsloft (ikke bekræftet) eller bookinger pr. månedMagicline +EUR 349
Glofox, Virtuagym, bsport, Mariana Tek, Exercise.comPå forespørgselEfter aftale

Tjekket 25. september 2026 på leverandørernes prissider.

Appen med eget brand er ofte det største tilvalg: fra $39 til EUR 349 ekstra om måneden, hvor den er prissat. Opstartsgebyrer tæller med i første år (GymMasters $450 til appen, Eversports' EUR 99, Perfect Gyms opstartsgebyr). Trainera tager hverken opstartsgebyr eller gebyr pr. medlem, og pakker solgt online betales med kort via fitnesscentrets egen Stripe-konto med 0 % i platformsgebyr. Se også, hvad Trainera til fitnesscentre indeholder.

Hvilken prismodel passer til dig?

Pris pr. klient er billigst, mens du er lille, og vokser med dig; fast pris koster mere i starten og bliver billigere pr. klient, jo mere du fylder planen. Regn prisen ud ved dit antal klienter i dag og om 12 måneder, læg app, tilvalg og betalingsgebyrer oveni, og bekræft beløbet hos leverandøren.

  • Under 10 klienter: gratis planer (Trainera, Trainerize, Everfit, FitSW, Practice Better) eller intervalpriser som Hevy Coachs $25 er svære at slå.
  • 20 til 75 klienter: faste planer med højt loft (Kahunas, My PT Hub, Trainera, Practice Better) holder regningen stabil.
  • Flere hundrede klienter: Everfit, TrainHeroic, Hevy Coach og FitSW offentliggør niveauer helt derop.
  • Fitnesscentre med voksende medlemstal: fast pris med ubegrænset antal medlemmer (Trainera, PushPress) stiger ikke med nye tilmeldinger; medlemsniveauer (Gymdesk, Teamup, GymMaster, Clubworx) stiger ved hver grænse.

Hvor Trainera passer, og hvor den ikke gør

Trainera passer til trænere, der vil have én fast pris fra 3 til 75 klienter, og til fitnesscentre, der vil have en offentlig pris med ubegrænset antal medlemmer. Den er ikke altid det billigste eller bedste valg.

Bedst til: trænere, der vil have AI-udkast til planer, som de gennemgår før tildeling, check-ins og beskeder på alle planer, klienter på 26 sprog, blandt andet dansk og arabisk, og priser sat pr. land; fitnesscentre, der vil have QR-check-in, adgangsbomme, pakker, et CRM til leads og kortbetaling via egen Stripe-konto med 0 % i platformsgebyr.

Ikke det rigtige valg til: trænere, hvis klienter allerede bruger Hevy (Hevy Coach er bygget omkring appen); styrketeams, der skal have pris pr. atlet op til 1.000 (TrainHeroic); praksisser, der skal bruge journalværktøjer (Practice Better); fitnesscentre, der vil have en gratis plan (PushPress, Magicline og Clubworx tilbyder en, Trainera gør ikke); fitnesscentre, der vil have nye kunder via en forbrugermarkedsplads (Mindbody); og alle, der regner med widgets eller Live Activities i en white label-app (de findes kun i selve Trainera-appen; en Apple Watch-app med eget brand er et betalt tilvalg).

Free-planen rummer 3 rigtige klienter uden kort: opret en trænerkonto. Ejere af fitnesscentre kan læse, hvad Core, White Label og Studio indeholder.

Opdatering, oktober 2026: Automatiseringer er med på alle betalte trænerplaner hos Trainera (1 på Starter, 3 på Pro, 10 på Business, ubegrænset på Enterprise), Community fra Pro, Live Streams fra Pro og kurser på Business (op til 20) og Enterprise, alt i planprisen. Fitnesscentre kan tilføje Automations ($29 om måneden) og Community Plus ($19 om måneden). Detaljer: Automatiseringer.

Vil du sammenligne mere end priser, så se den bedste software til personlige trænere i 2026.

Ofte stillede spørgsmål

Hvad koster software til personlige trænere i 2026?

Blandt de coachingplatforme, der offentliggør priser, betaler en træner med 10 klienter typisk omkring $20 til $80 om måneden, og en træner med 75 klienter omkring EUR 59 til $199, før betalingsgebyrer og tilvalg. Flere værktøjer har også gratis planer til 1 til 5 klienter. Modeller med pris pr. klient som Coachway bliver dyrere, jo mere du vokser. Priserne er tjekket den 25. september 2026 på hver leverandørs egen prisside.

Er Trainerize eller TrueCoach billigst?

I den lave ende er Trainerize billigst: der er en gratis plan til 1 klient, Grow til $10 om måneden for 2 klienter og Pro til $25 for 5 klienter, mens TrueCoach starter ved $29,98 om måneden for 5 klienter uden gratis plan. Ved 50 klienter oplyser Trainerize $135 om måneden og TrueCoach $164,98. Trainerize tager $169 én gang for en app med eget brand på Pro; TrueCoach har den med på Standard og Pro.

Hvad er forskellen på pris pr. klient og fast pris?

Ved pris pr. klient stiger månedsprisen, når du får flere klienter, enten pr. ekstra klient eller i klientintervaller, så det er billigt, mens du er lille. Ved fast pris betaler du ét månedligt beløb pr. plan med et klientloft eller ubegrænset antal klienter, så prisen er den samme, indtil du skifter plan. Trainera bruger faste planer efter klientloft og tager aldrig betaling pr. klient.

Hvad koster software til et fitnesscenter med 150 medlemmer?

For én lokation med 150 aktive medlemmer er de offentlige månedspriser blandt andet Gymdesk $150, Teamup $189, GymMaster $129, Clubworx A$149, Zen Planner fra $99, PushPress fra $0 plus kortgebyrer og Trainera Core $119 med ubegrænset antal medlemmer. Glofox, Virtuagym, bsport, Mariana Tek og Exercise.com giver pris efter aftale, som regel ud fra medlemmer, lokationer og moduler. En medlemsapp med eget brand koster som regel ekstra.

Tager Trainera betaling pr. klient eller pr. medlem?

Nej. Trænerplanerne er prissat pr. plan efter klientloft: Free ($0) til op til 3 klienter, Starter ($19,99) til 10, Pro ($49,99) til 30 og Business ($99) til 75, pr. måned i USA. Planerne til fitnesscentre, Core ($119), White Label ($219) og Studio ($259), har ubegrænset antal medlemmer uden gebyr pr. medlem og uden opstartsgebyr. Priserne sættes pr. land og vises pr. måned på prissiden; i Danmark vises de i US-dollar.

Driv din coachingforretning på Trainera

Klienter, trænings- og kostplaner og betalinger samlet ét sted

Gratis op til 3 klienter, uden betalingskort. Dine klienter får apps til web, iOS og Android, dit logo følger med Business og din egen app med dit brand med Enterprise. Vi flytter dine nuværende klienter og planer over gratis.

1000+ klienter coachet på Trainera

Del artiklen