Bästa programvaran för personliga tränare 2026 (jämförelse)

Trainerize, TrueCoach, Everfit, Kahunas, My PT Hub, Trainera och sju till, kontrollerade mot varje leverantörs prissida i oktober 2026: månadskostnad vid 10, 30 och 75 klienter, avgifter på klientbetalningar, gratisplaner och egna appar.

Trainera Team
17 oktober 2026
13 min läsning
Bästa programvaran för personliga tränare 2026 (jämförelse)
bästa programvara för personliga tränareprogram för personliga tränareapp för onlinecoachningPT-app priseralternativ till Trainerizejämförelse av coachingplattformar

Vilken är den bästa programvaran för personliga tränare 2026?

Det finns inget enskilt bästa verktyg. Rätt val beror på antal klienter, hur du tar betalt och om du behöver en egen app. Med månadsbetalning är Trainera Starter ($19.99), Hevy Coach ($25) och Everfit Pro ($29) billigast vid 10 klienter. Vid 75 klienter leder My PT Hub Premium (€59, obegränsat antal klienter), följt av Kahunas Ultimate och Trainera Business för $99 vardera. Trainerize, som de flesta jämför med, kostar $50, $79 och $180 i månaden vid 10, 30 och 75 klienter, innan tillägg.

Kontrollerat i oktober 2026 mot varje leverantörs prissida. Månadspris i US-dollar om inget annat anges med €, utan moms och tillägg; priser kan variera mellan länder. Trainera är vår produkt, så dess siffror kommer från vår prislista och dess avsnitt tar också upp bristerna.

Om du främst vill haKortlistaVarför
En gratis startEverfit, Trainera, TrainerizeGratisplaner för 5, 3 och 1 klient
Obegränsat antal klienter till fast prisMy PT Hub, KahunasPremium €59 i månaden; Ultimate $99 i månaden
Egen app utan företagsavtalPT Distinction, TrueCoach, KahunasIngår i Pro ($59.90), Standard ($69.98) och Ultimate ($99)
Ingen provision på klientbetalningarKahunas, FitBuddIngen provision enligt dem; Stripe- eller PayPal-avgifter tillkommer
Styrkeprogrammering och träningsloggHevy Coach, TrainHeroic$25 för 1-10 klienter; $34.99 för upp till 15 atleter
Konsultativ 1:1-coachning med livsstilsarbeteCoachRxFör coacher som "value depth over volume"; $79 för 6-50 klienter
Träning, kost, betalningar och 26 appspråk till fast prisTrainera$19.99, $49.99 och $99 för 10, 30 och 75 klienter

Program för personliga tränare eller en träningsapp?

En träningsapp som Hevy, Strong eller Nike Training Club löser en persons träning. Programvara för personliga tränare driver en coachingverksamhet: klienter, program, betalningar, meddelanden och framsteg på ett ställe, i en app för klienterna. Här jämför vi den andra sorten.

Räkna på antalet klienter du väntar dig om ett år, inte på instegspriset.

Så jämförde vi plattformarna

Samma punkter för alla, från leverantörens prissida, hjälpcenter eller siddata.

1. Verklig kostnad vid 10, 30 och 75 klienter

Instegspriset täcker ofta bara 2 till 5 klienter, så vi valde billigaste plan som räcker.

2. Vad som ingår och vad som är tillägg

Kost, betalningar, automatisering eller video säljs ibland som tillägg. Räkna in dem innan du jämför.

3. Avgifter på klientbetalningar

Avgifterna ligger mellan 0 % och 8 % per transaktion (8 % är Traineras egen avgift på Free och Starter). Med full klientlista kan de kosta mer än abonnemanget.

4. Egen app

Ingår ibland, säljs ibland som tillägg och saknas ibland helt.

5. Gratisplan eller provperiod

Provperioderna är 14 till 30 dagar, och några har en gratisplan för ett fåtal klienter.

Appbetyg ändras veckovis och poängsattes inte. Språkstöd anges bara för Trainera, eftersom vi inte kunde kontrollera det hos alla konkurrenter.

De 13 plattformarna i korthet

PlattformBilligaste betalplan per månadGratisplan eller provEgen appAvgift på klientbetalningar
TrainerizeGrow $10 (2 klienter)Gratis för 1 klient; 30 dagars prov$169 engångsavgift på Pro, plus Apples $99 per årStripe-tillägg $10 i månaden plus Stripes avgifter
TrueCoachStarter $29.98 (5 klienter)14 dagars provIngår från StandardFast 5 % per transaktion
My PT HubStarter €25 (3 klienter)30 dagars prov, sedan gratisplan€95 engångsavgift; ingår i UltimateVia Stripe; egen avgift ej publicerad
PT DistinctionBasic $19.90 (3 klienter)1 månads provIngår från ProEj publicerad
EverfitPro $19 (5 klienter)Gratis för 5 klienter; 30 dagars provEgen profilering på Pro; white label på EnterpriseBetalningstillägg $9 i månaden; amerikanska kort 3.15 % + $0.30
KahunasEssentials $35 (25 klienter)14 dagars provIngår i Ultimate0 % provision
FitBuddStarter $15 (2 klienter)30 dagars provSuper Pro $149 i månaden, $75 startavgift0 % plattformsprovision
CoachRx$29 (1-5 klienter)14 dagars provIngen hittad2 % utöver Stripes avgifter
Hevy Coach$25 (1-10 klienter)30 dagars provNej; klienterna använder Hevy-appenAnges inte
Coach CatalystCoach $5 (upp till 3 klienter)14 dagars provTillägg för $49 i månadenAnges inte
TrainHeroic$9.99 (1 atlet)14 dagars provIngen white label; din logga i appenBara vid Marketplace-försäljning
HarbizBasic €19 (upp till 5 klienter)14 dagars provMy APP från €199 i månadenAvgift nämns i villkoren, ingen procentsats
TraineraStarter $19.99 (10 klienter)Gratis för 3 klienter, inget kortEgen app i appbutikerna bara på Enterprise8 % Starter, 5 % Pro, 3 % Business; 0 % på kontanter och banköverföring

Exercise.com, Virtuagym och HubFit fanns i tidigare versioner men ingick inte i prisgenomgången i oktober 2026, så de är borttagna. Gym bör jämföra gymsystem i stället.

Vad varje plattform kostar vid 10, 30 och 75 klienter

Billigaste plan som räcker, månadsbetalning, utan tillägg, extra klienter inräknade.

Plattform10 klienter30 klienter75 klienter
Trainera$19.99 (Starter)$49.99 (Pro)$99 (Business)
Hevy Coach$25$90$160
Everfit$29 (Pro 10)$75 (Pro 35)$120 (Pro 75)
TrainHeroic$34.99$59.99$99.99
Kahunas$35 (Essentials)$69 (Growth)$99 (Ultimate)
Coach Catalyst$39 (Coach)$99$109
Harbiz€39€69€169 (Pro)
FitBudd$47 (Starter + 8 extra)$99 (Pro + 10 extra)$189 (Pro + 55 extra)
Trainerize$50 (Pro 15)$79 (Pro 30)$180 (Pro 75)
My PT Hub€59 (Premium)€59€59
PT Distinction$59.90 (Pro)$71.90 (Pro + 5 extra)$129.90 (Master + 25 extra)
TrueCoach$69.98 (Standard)$164.98 (Pro)Offert (över 50 klienter)
CoachRx$79$79$199

Årsbetalning sänker de flesta priserna: Trainerize ger 10 % rabatt, Everfit 16 %, och Kahunas tar $315, $621 eller $900 per år. Hevy Coach, PT Distinction och TrainHeroic publicerar bara månadspriser, och Traineras prissida visar också månadspriser.

Varje plattform: vad den kostar och vem den passar

Trainerize

Trainerizes prissida listar gratis Basic för 1 klient, Grow för $10 (2 klienter) och Pro för $25 (5), $50 (15), $79 (30), $135 (50) och $180 (75). Årsbetalning ger 10 % rabatt. Tillägg: Advanced Nutrition Coaching $20 i månaden från Grow till Pro 15 och $45 från Pro 30, Video Coaching $10, Business $25 och Stripe Integrated Payments $10. Pro 15 med kost och betalningar blir $80 i månaden. Egen app på Pro kostar $169 en gång plus eget utvecklarkonto hos Apple. Provperioden är 30 dagar utan kort. Mer: vad Trainerize kostar.

Passar: coacher som vill ha ett moget verktyg med AI-passbyggare och utmaningar.

TrueCoach

Enligt TrueCoachs prissida kostar Starter $29.98 för upp till 5 klienter, Standard $69.98 för 20 och Pro $164.98 för 50; därutöver offert. Standard och Pro har egen app, wearables och offentliga coachprofiler, och över 3 000 övningsvideor listas. TrueCoach Payments tar fast 5 % per transaktion, enligt hjälpcentret. Se vad TrueCoach kostar.

Passar: upp till 20 klienter och egen app i mellanprisklassen.

My PT Hub

My PT Hubs prissida visade Starter €25 (3 klienter), Premium €59 med obegränsat antal klienter och Ultimate €215. Sidans data listar samma siffror i USD, så valutan kan bero på var du är. Egen app kostar €95 en gång, och white label med egen listning i appbutikerna €145 i månaden på Premium. Leverantören anger över 8 000 övningsvideor i HD. Provperioden är 30 dagar utan kort. Se vad My PT Hub kostar.

Passar: coacher med 40 eller fler klienter som vill ha ett fast pris.

PT Distinction

AI-programbyggare, automatiska flöden och schemalagda mejl och sms. På PT Distinctions prissida kostar Basic $19.90 för 3 klienter, Pro $59.90 för 25 och Master $89.90 för 50, med extra klienter för $6.00, $2.40 eller $1.60 i månaden. Pro och Master har egna appar för Android och iOS, och extra tränare är gratis. Betalning sker bara per månad.

Passar: onlinecoacher med 10 till 50 klienter som vill ha egen app och automatisering.

Everfit

Enligt Everfits prissida kostar Pro $19 (5 klienter), $29 (10), $75 (35) och $120 (75), med 16 % rabatt vid årsbetalning. Autoflow (från $29), Payments & Packages (från $9) och Meal Plans & Recipe Books (från $39) är tillägg. Amerikanska konton betalar 3.15 % + $0.30 på inhemska kort. Everfit anger över 1 000 övningar.

Passar: nya coacher som vill börja gratis och köpa automatisering senare.

Kahunas

Kahunas startsida visar Essentials $35 (upp till 25 klienter), Growth $69 (upp till 50) och Ultimate $99 med obegränsat antal klienter och egna iOS- och Android-appar (sidan visar "$" utan valuta). Appen kräver ett Apple-utvecklarkonto för $99 per år. Kahunas tar enligt egen uppgift ingen provision på Stripe- eller PayPal-försäljning. Redan Essentials har kostplaner, över 1 000 övningsvideor och 1,6 miljoner verifierade livsmedel.

Passar: över 50 klienter, egen app och ingen provision.

FitBudd

FitBudds prissida listar Starter $15 (2 klienter) plus $4 per extra klient, Pro $79 (20 klienter) plus $2 per extra och Super Pro $149 med helt white label-app och $75 i startavgift. Appointments, Team och On Demand är tillägg för $50. FitBudd anger över 4 000 övningar med demovideor.

Passar: coacher som jobbar ensamma och kan betala per klient över 20.

CoachRx

Byggt för coacher som "value depth over volume" (djup före volym), med AI-programdesigner och livsstilscoachning i samma kalender. CoachRx prissida visar $29 för 1-5 klienter, $79 för 6-50 och $199 för 51-150 (startsidans FAQ anger en lägre siffra för den nivån, så kontrollera vid registreringen). Alla konton får alla funktioner. Betalningar via Business Suite kostar 2 % utöver Stripes avgifter, totalt 4.9 % + $0.30 i USA, enligt artikeln om avgifter.

Passar: 1:1-coacher som skriver varje program för hand.

Hevy Coach

Coachningsdelen av träningsloggen Hevy. Hevy Coachs prissida listar $25 för 1-10 klienter, $50 för 11-25, $90 för 26-50 och $160 för 51-100, bara per månad. Klienterna tränar i Hevy-appen och får Hevy Pro gratis. Biblioteket har över 400 övningar plus dina egna. Klientbetalningar nämns inte, så fakturera separat. Se vad Hevy Coach kostar.

Passar: styrkecoacher vars klienter redan loggar i Hevy.

Coach Catalyst

Vanor, färdiga lektioner, utmaningar och passbyggare. Coach Catalysts priskalkylator ger Coach för $5 (upp till 3 klienter), $39 (12), $79 (25), $99 (50) och $109 (75). Coach Pro kostar $20 till i månaden för obegränsat antal coacher och Habby AI. Årsbetalning kostar 10 gånger månadspriset, och det finns 30 dagars pengarna-tillbaka-garanti.

Passar: vane- och livsstilscoacher som vill ha färdiga utmaningar.

TrainHeroic

Prestationscoachning för lag och enskilda atleter. TrainHeroics prissida går från $9.99 för 1 atlet till $34.99 (upp till 15), $59.99 (35) och $99.99 (100) i månaden. Assisterande coacher kostar $9.99 i månaden var. Marketplace-försäljning har separata avgifter.

Passar: styrke- och idrottscoacher med lag och individer.

Harbiz

För personliga tränare, fysioterapeuter, studios och nutritionister. Harbiz prissida listar Basic från €19 (5 klienter) till €69 (30), Pro €169 (75) och appplanen My APP från €199 för 50 klienter. Årsbetalning ger 25 % rabatt, moms tillkommer. Appen är gratis för klienterna, och provperioden har ingen klientgräns.

Passar: priser i euro och egen app från 50 klienter.

Var Trainera passar in

Trainera är vår plattform: här är vad den gör och när den inte passar. Fast pris per plan, inte per klient: Free räcker för 3 klienter utan kort, Starter kostar $19.99 för 10, Pro $49.99 för 30 och Business $99 för 75. Enterprise prissätts på förfrågan. Det är de amerikanska priserna på trainera.fit/pricing; priserna skiljer sig mellan länder, och i Sverige visas de i US-dollar.

Du får tränings- och kostprogram, avstämningar, vanor, chatt och betalningar, gratis klientapp för iOS och Android, fler än 1 800 övningar med övningsvideor, fler än 1 100 recept och appen på 26 språk, svenska inräknat. Automatiseringar ingår i varje betald plan (1 på Starter, 3 på Pro, 10 med visuell byggare på Business). Pro ger egna varumärkesfärger, klientcommunity och livepass via YouTube; Business din logga, en webbplats på egen domän och onlinekurser. Klienter kan koppla Apple Health, Health Connect, Fitbit eller Polar, och iPhone-appen har Apple Watch-app.

Bristerna: egen app i appbutikerna finns bara på Enterprise, medan PT Distinction, TrueCoach och Kahunas har en i mellanprisklassen. Kort- och PayPal-betalningar via Trainera har en plattformsavgift på 8 % på Free och Starter, 5 % på Pro och 3 % på Business (0 % på kontanter och banköverföring), mer än Kahunas eller FitBudd tar. Garmin och WHOOP synkas inte. Trainera är också nyare än Trainerize och TrueCoach. Byter du verktyg flyttar teamet dina klienter och program gratis; se byta till Trainera.

Så väljer du rätt plattform

  • Under 10 klienter och du vill testa: en gratisplan (Everfit för 5 klienter, Trainera för 3, Trainerize för 1).
  • 40 klienter eller fler och snäv budget: My PT Hub Premium eller Kahunas Ultimate, båda utan klientgräns.
  • Egen app nu: PT Distinction Pro, TrueCoach Standard eller Kahunas Ultimate; Trainerize säljer den för $169 en gång.
  • Mest intäkter via appen: jämför avgifterna. Kahunas och FitBudd anger 0 %, CoachRx lägger på 2 %, TrueCoach tar 5 %.
  • Ren styrkeprogrammering: Hevy Coach eller TrainHeroic.
  • Klienter som inte talar engelska, eller allt på en fast faktura: Trainera, vars app bland annat finns på svenska.

Så gör du en rättvis provperiod innan du betalar

Låt en riktig klient använda varje app på kortlistan i en vecka: ett program, en avstämning, en betalning. Klientens åsikt väger tyngre än coachpanelen.

Räkna sedan på planen du behöver om ett år, plus tilläggen du använder och avgiften på väntade klientbetalningar, och jämför summorna. Testa också vilka automatiseringar du faktiskt ställer in först.

Vanliga frågor

Vilken är den bästa programvaran för personliga tränare 2026?

Det beror på hur många klienter du har och hur du tar betalt. För en gratis start har Everfit (5 klienter), Trainera (3) och Trainerize (1) gratisplaner. För obegränsat antal klienter till fast pris kostar My PT Hub Premium €59 i månaden och Kahunas Ultimate $99. För en egen app på en plan i mellanprisklassen, titta på PT Distinction Pro ($59.90), TrueCoach Standard ($69.98) eller Kahunas Ultimate. Priserna är kontrollerade i oktober 2026.

Vilket är det billigaste programmet för personliga tränare med 10 klienter?

Med månadsbetalning i oktober 2026: Trainera Starter $19.99, Hevy Coach $25, Everfit Pro $29, TrainHeroic $34.99 och Kahunas Essentials $35. Trainerize kostar $50 (Pro 15) och TrueCoach $69.98 (Standard) vid den storleken, innan tillägg.

Vilka program för personliga tränare har en gratisplan?

Everfit är gratis för upp till 5 klienter, Trainera för upp till 3 klienter utan kort och Trainerize för 1 klient. My PT Hub flyttar dig till en gratisplan efter sin provperiod på 30 dagar. TrueCoach, Kahunas, CoachRx, Coach Catalyst, TrainHeroic och Harbiz erbjuder 14 dagars provperiod; FitBudd och Hevy Coach erbjuder 30 dagar.

Vilka coachingappar har en egen app med mitt varumärke?

PT Distinction har egna appar för iOS och Android från Pro ($59.90), TrueCoach från Standard ($69.98) och Kahunas på Ultimate ($99). Trainerize tar $169 i engångsavgift på Pro, My PT Hub €95 i engångsavgift, Coach Catalyst $49 i månaden och FitBudd har den på Super Pro. Trainera erbjuder en egen app i appbutikerna på Enterprise.

Vilka PT-appar tar en del av klientbetalningarna?

Kahunas och FitBudd anger 0 % provision. CoachRx lägger på 2 % utöver Stripes avgifter, TrueCoach tar fast 5 % per transaktion och Trainera tar 8 % på Free och Starter, 5 % på Pro och 3 % på Business för kort- och PayPal-betalningar, med 0 % på kontanter och banköverföring.

Driv ditt coachingföretag på Trainera

Klienter, tränings- och kostprogram och betalningar på ett ställe

Gratis upp till 3 klienter, inget kort behövs. Dina klienter får appar för webb, iOS och Android, din logotyp ingår i Business och en egen app med ditt varumärke i Enterprise. Vi flyttar över dina befintliga klienter och program gratis.

1000+ klienter coachade på Trainera

Dela artikeln