Beste billige treningsapp 2026: mest for pengene

Hvilken treningsapp gir mest for pengene? Vi ga 10 apper og 2 app-par poeng på sju vektede kriterier fra leverandørsider sjekket oktober 2026, og satte poengene opp mot hva et år med trening, kosthold og AI faktisk koster. Gratisversjonene sammenlignes for seg.

Trainera Team
17. oktober 2026
9 min lesetid
Beste billige treningsapp 2026: mest for pengene
beste billige treningsappbillig treningsappalt-i-ett treningsapptreningsapp prisbeste ai treningsapp

Få ditt gratis AI-program for trening og kosthold på 60 sekunder

Hvilken treningsapp gir mest for pengene?

For trening, kostholdslogg og AI i én app fikk Trainera Premium høyest poengsum med vår publiserte metode (88 av 100): $6.99 i måneden, eller $83.88 i året i USA. Det er også den billigste enkeltappen vi fant som dekker alle tre. Alpha Progression pluss Cronometer Gold fikk 80 poeng for $139.98 i året og går dypere på trening og matdata. Trenger du bare en kaloriteller, gir Cronometer Gold ($59.99 i året) flest poeng per dollar.

Én ting først: vi lager Trainera. Derfor er hele metoden publisert, og hver poengsum bygger på en side du kan sjekke. Vil du se hvilke apper som logger både trening og kosthold, les guiden vår til den beste appen for trening og kosthold. Bare prislisten finner du i prisindeksen vår for AI-treningsapper i 2026.

Slik ga vi poeng: vår egen metode, ingen bransjestandard

Hver app får 0 til 5 poeng på sju kriterier, og poengene vektes til en total av 100.

Vektingen er vårt eget valg, ingen bransjestandard, og vi har ikke labtestet hver app. Poengene bygger bare på leverandørenes nettsider, hjelpesentre og App Store-oppføringer, sjekket oktober 2026, og for Trainera på egne produktfakta. Vi vurderer den billigste betalte planen med funksjonene vi teller, til amerikansk årspris. Viser offisielle sider flere priser, står det nedenfor hvilken vi brukte.

KriteriumVekt5 poeng betyr0 poeng betyr
Trening og progresjon20%Planer for deg som tilpasser seg det du logger (4: planer pluss logg; 3: valgte programmer eller timer, eller full logg; 1: trening logget bare for kalorier)Ingen treningsfunksjoner funnet
Kosthold og kalorier20%Kalori- og makrologg med stor eller verifisert matdatabase, strekkode og bildelogging (4: logg pluss AI-kostholdsplaner, uten opplysning om databasen; 3: planer og oppskrifter; 2: bare næringsmål)Ingen kostholdsfunksjoner
AI-funksjoner15%AI-verktøy for både trening og kosthold (4: flere i ett område; 3: ett verktøy, eller en plangenerator; 1: tilpasning som leverandøren ikke kaller AI)Ingen AI eller algoritmisk planlegging
Helseintegrasjoner10%Ett poeng hver: Apple Watch-app, Apple Health, Health Connect eller Wear OS, opptil to navngitte wearablesIngen funnet
Pris og begrensninger20%Under $75 i året (4 = $75-$99.99, 3 = $100-$149.99, 2 = $150-$249.99); pluss et halvt poeng for gratisversjon, minus et halvt for månedlige eller daglige takIkke vurdert: pris ikke publisert
Brukeropplevelse og pålitelighet10%Ett poeng hver for iOS, Android, nettapp og klokkeapp, pluss ett hvis de offisielle sidene er enige om pris og funksjoner-
Støtte og språk5%21 eller flere appspråk (4 = 13-20, 3 = 6-12, 2 = 2-5)1 poeng = bare engelsk

Hvor behagelig en app føles, kan vi ikke måle, så "brukeropplevelse" teller det du kan sjekke: hvor appen kjører, og om leverandørens egne sider motsier hverandre. For et app-par tar vi den beste poengsummen for trening, kosthold og integrasjoner, gir 5 for AI når begge har AI eller algoritmiske verktøy, tar den laveste for brukeropplevelse og språk (du lever med begge), og gir prispoeng ut fra den samlede regningen. Apple Fitness+ har økter på engelsk med undertekster på seks språk, og det teller vi som 2.

Poengene: 10 apper og 2 app-par

Apper med både trening og kosthold havner øverst, for det er det spørsmålet gjelder.

App (plan vurdert)TreningKostholdAIHelsePrisBrukeropplevelseSpråkPoeng /100
Trainera Premium445545588
Alpha Progression Pro + Cronometer Gold55523,53180
Fitbod + MacroFactor555323277
MyFitnessPal Premium15414,54468
Cronometer Gold054155165
Lose It! Premium05424,54365
MacroFactor054154264
Fitbod504343262
Alpha Progression Pro50324,53461
Caliber Plus321053150
Centr331133148
Apple Fitness+301143241
  • Fitbod får 5 på trening fordi App Store-oppføringen beskriver "Adaptive AI" som lærer av endringene dine. Kostholdslogg mangler, og FAQ-siden oppgir $15.99 i måneden eller $95.99 i året (sjekket oktober 2026). App Store viser også $12.99 og $79.99; vi brukte nettsideprisen, og $79.99 gir samme prispoeng.
  • Alpha Progression Pro "builds your plan and recommends weight and reps for every set" for $79.99 i året, ifølge alphaprogression.com. Leverandøren kaller ikke dette AI, så appen får 3 på AI.
  • MacroFactor oppgir mer enn 1,36 millioner verifiserte matvarer, bildelogging og en coach som justerer makroene dine hver uke, for $71.99 i året uten gratisversjon, ifølge macrofactor.com.
  • Cronometer Gold koster $59.99 i året på cronometer.com, med bildelogging, stemmelogging og Crono Coach.
  • MyFitnessPal mister et poeng på brukeropplevelse fordi de offisielle prisene er uenige: Premium-siden viser $49.99 i året når den åpnes utenfor USA, mens amerikanske App Store viser årsvarer til både $49.99 og $79.99. Vi brukte de høyeste $79.99, fordi vi ikke kunne bekrefte hvilken pris en kjøper i USA ser. Mer i guiden vår til hva MyFitnessPal Premium koster.
  • Trainera får 4, ikke 5, på trening og kosthold. Det er ikke dokumentert at AI-treningsplanene justeres etter loggede sett slik hos Fitbod og Alpha Progression, og matsøket bruker Open Food Facts og USDA FoodData Central uten publisert størrelse eller verifisering. Månedlige tak på AI-planer og daglig tak på matbilder koster et halvt prispoeng.

Med trening på 40% og kosthold på 10%, eller omvendt, er de tre øverste de samme i testene våre. Bak dem endres rekkefølgen: Fitbod og Alpha Progression klatrer når trening teller mer, kalorietellerne drar fra når kosthold gjør det.

Hva et år med trening, kosthold og AI koster

Én app for begge sider koster 40% til 50% mindre i året enn de to spesialist-parene, mot litt mindre dybde.

OppsettPer år (USA)PoengPoeng per $100Greit å vite
Cronometer Gold$59.9965108Bare kosthold, ingen trening
Trainera Premium$83.88 (12 x $6.99)88105Bare månedlig betaling; AI-planer har månedlig tak
MacroFactor$71.996489Ingen gratisversjon, bare kosthold
MyFitnessPal Premium$49.99-$79.996885 (ved $79.99)Sjekk prisen i din egen app-butikk
Lose It! Premium$79.996581Ingen månedsplan, ifølge hjelpesenteret
Alpha Progression Pro$79.996176Bare trening
Caliber Plus$725069Næringsmål, ingen AI-programmering
Fitbod$95.996265Bare trening; en vare til $79.99 finnes også i App Store
Alpha Progression Pro + Cronometer Gold$139.988057To apper, to innlogginger
Apple Fitness+$79.994151Timer, ingen kosthold, krever iPhone eller Apple Watch
Fitbod + MacroFactor$167.987746Sterkeste spesialist-par, høyeste regning
Centr$119.994840App Store-varen "12 Months" (en vare til $152.99 vises også); nettprisen var ikke lesbar

Prisene kommer fra leverandørsidene som er lenket over, og fra apple.com for Fitness+, sjekket oktober 2026. App Store-priser kan avvike ved kjøp, og norske priser er ikke sjekket.

Poeng per dollar er et grovt mål. Cronometer Gold ligger øverst, men har ingen poeng for trening. Blant oppsettene med både trening og kosthold har Trainera Premium flest poeng per dollar, og Trainera Pro ($71.88 i året, ikke vurdert her) er billigere hvis du klarer deg uten AI-skanning av matbilder, AI Nutrition Chat, AI-økter og de høyere grensene for AI-planer.

Med månedlig betaling koster Fitbod pluss MacroFactor $27.98 i måneden ($335.76 i året), og Alpha Progression pluss Cronometer Gold $23.98 ($287.76). Trainera har bare månedlige klientplaner, så $83.88 er hele årsprisen for Premium.

Gratisversjoner, sammenlignet for seg

Gratisversjonene holdes utenfor poeng per dollar, for å dele en poengsum på $0 gir ingen mening.

I praksis ligger de fleste AI-funksjonene bak betalingsmuren.

AppHva som er gratisAI i gratisversjonen
Trainera FreeTreningslogg, kostholdslogg, 50 øvelser, enkel statistikk, uten kort1 AI-treningsplan og 1 AI-kostholdsplan i måneden; ikke TRAI
Alpha ProgressionUbegrenset logging, egne planer, alle 795 øvelsesvideoer, ingen reklameNei, plangeneratoren er Pro
CaliberUbegrensede økter, 800+ øvelserIngen AI-programmering
CronometerMatlogging, strekkodeskanner, 95 næringsstofferNei, bildelogging er Gold
MyFitnessPalLogging av mat og trening, makromål; strekkodeskanning bare i Premium siden 1. oktober 2022Nei, Meal Scan og stemmelogging er Premium
Lose It!Kaloribudsjett, matdatabase; de offisielle sidene er uenige om strekkodeskanningNei, Snap It er Premium

Den billigste kombinasjonen som fungerer, koster $0: Alpha Progression og Cronometer gratis, uten AI-planlegging. Flere alternativer i oversikten over hva som virkelig er gratis i treningsapper.

Når en annen app er det bedre kjøpet

Det ene kriteriet du bryr deg mest om, kan bety mer enn totalsummen.

  • Du vil ha de grundigste matdataene. MacroFactor (1,36 millioner verifiserte matvarer), Cronometer (95 næringsstoffer, over 1 million laboratorieanalyserte eller verifiserte matvarer) og MyFitnessPal (over 20,5 millioner matvarer) publiserer mer om matdatabasene sine enn vi gjør. Sammenligningen vår av apper for å telle makroer går lenger.
  • Du vil ha trenings-AI som tilpasser seg sett for sett. Fitbod og Alpha Progression går lenger enn AI-planer fra en månedlig kvote.
  • Du konkurrerer i styrkeløft. JuggernautAI ($34.99 i måneden eller $349.99 i året på juggernautai.app) er laget bare for styrkeløft og powerbuilding.

Har du en sykdom, er du gravid eller har du hatt en spiseforstyrrelse, snakk med legen din før du følger et kalorimål fra en app.

Apper vi utelot, og hvorfor

Vi ga bare poeng til apper der vi kunne bekrefte pris og funksjoner på offisielle sider.

  • Freeletics, Zing og Cal AI: App Store viser mange priser uten betalingsperiode, og nettsidene viste ingen planpris. Et prispoeng ville vært gjetning.
  • Future: $199 i måneden for en egen menneskelig coach, bare i USA. Et annet produkt.
  • Noom: et vektprogram til $209 i året på årsplanen, uten gratisversjon, som passer bedre blant kalorietellerne.
  • Ladder: $179.99 i året for lagprogrammer laget av trenere, og vi fant ingen Android-app.

Hvor Trainera passer inn

Trainera passer for deg som vil ha AI-treningsplaner, AI-kostholdsplaner og kostholdslogg i én app, uten å betale for to.

Free er gratis for alltid og krever ikke kort: treningslogg, kostholdslogg, 50 øvelser, enkel statistikk, 1 AI-treningsplan og 1 AI-kostholdsplan i måneden. Pro ($5.99 i måneden i USA) gir ubegrenset antall øvelser, full statistikk, 5 AI-treningsplaner og 5 AI-kostholdsplaner i måneden, en ukentlig AI-handleliste, TRAI med 40 forespørsler i måneden og nedlasting for bruk uten nett. Premium ($6.99) legger til AI-skanning av matbilder (opptil 20 om dagen), AI Nutrition Chat, 10 AI-treningsplaner, 10 AI-kostholdsplaner og 10 AI-økter i måneden, og TRAI med 90 forespørsler i måneden. Appen kjører på nett, iOS og Android på 26 språk, blant dem norsk (bokmål), med mer enn 1 800 øvelser, mer enn 1 100 oppskrifter, en Apple Watch-app og synkronisering med Apple Health, Health Connect, Fitbit og Polar.

Begrensningene er reelle. Bildeskanningen er et AI-anslag over matvarer, gram, kalorier og makroer som du retter før du logger, ikke en erstatning for kjøkkenvekten. Det finnes ingen årsrabatt. TRAI, assistenten i appen, svarer på spørsmål om trening og kosthold, men er ikke en medisinsk tjeneste. Hvis en trener eller et treningssenter styrer treningen din i Trainera, bruker du appen gratis. Prisene varierer fra land til land på trainera.fit/nb/priser, og i Norge vises de i amerikanske dollar.

Ditt beste oppsett for pengene, på fire spørsmål

  1. Trenger du både trening og kosthold? Hvis ikke, velg spesialisten: Cronometer Gold eller MacroFactor for mat, Alpha Progression eller Fitbod for styrketrening.
  2. Er budsjettet ditt $0? Alpha Progression gratis pluss Cronometer gratis, eller Trainera Free hvis du vil ha én AI-plan av hver type i måneden.
  3. Under $100 i året for begge deler? Trainera Pro ($71.88), eller Premium ($83.88) hvis du vil ha bildeskanningen.
  4. Er dybde verdt omtrent dobbelt så mye? Alpha Progression Pro pluss Cronometer Gold ($139.98) eller Fitbod pluss MacroFactor ($167.98).

Vil du ha trening, kosthold og AI i én app fra $0? Se hva Trainera gir deg som klient eller opprett en gratis konto.

Ofte stilte spørsmål

Hvilken treningsapp gir flest funksjoner for lavest pris?

For trening, kostholdslogg og AI i én app fikk Trainera Premium høyest poengsum med vår publiserte metode (88 av 100), for $6.99 i måneden, eller $83.88 i året i USA. Vil du bare ha en kaloriteller, ga Cronometer Gold til $59.99 i året flest poeng per dollar, sjekket oktober 2026. Vi lager Trainera, så hele metoden står i artikkelen.

Hva er den beste billige alt-i-ett treningsappen?

En alt-i-ett-app bør dekke treningsplaner, matlogg og AI-hjelp. Av appene vi sjekket, er Trainera den billigste som gjør alle tre: Free til $0, Pro til $5.99 og Premium til $6.99 i måneden i USA, og i Norge vises prisene i dollar. Spesialistapper går dypere på matdatabaser og tilpasning av økter, men koster mer til sammen.

Er det billigere med én treningsapp enn to?

Som regel ja. To spesialistapper med årlig betaling koster fra $139.98 (Alpha Progression Pro pluss Cronometer Gold) til $167.98 (Fitbod pluss MacroFactor) i året i USA, sjekket oktober 2026. Med månedlig betaling blir de samme parene omtrent $288 til $336 i året. Én app som dekker begge sider koster mindre, med litt mindre dybde.

Hva er den beste gratis treningsappen med trening og kosthold?

For $0 dekker Alpha Progression gratis (treningslogg, egne planer, 795 øvelsesvideoer) pluss Cronometer gratis (matlogging, strekkodeskanner, 95 næringsstoffer) begge sider, uten AI. Trainera Free gir treningslogg, kostholdslogg og 1 AI-treningsplan og 1 AI-kostholdsplan i måneden i én app, uten kort.

Er poengsummer for treningsapper objektive?

Nei, ingen poengsum som denne er helt objektiv. Vektingen er vårt eget valg, ikke en bransjestandard, og vi har ikke labtestet hver app. Vi brukte bare leverandørsider og App Store-oppføringer, publiserte metoden, og du kan endre vektingen etter det som betyr mest for deg.

Sett det ut i livet med Trainera

Få ditt gratis AI-program for trening og kosthold på 60 sekunder

1800+ øvelser, wearables og fremgangssporing, gratis og uten kort. AI-skanning av mat følger med Premium. Tren på egen hånd eller med en sertifisert coach.

Del artikkelen